اخبار و مقالات

کفش ایمنی ضد آب

کفش ایمنی ضد آب

کفش ایمنی ضد آب چیست ؟

کفش ایمنی ضد آب به کفشی گفته می شود که در مقابل خیس شدن مقاوم باشد. آب و برف و باران از آن جذب نشود. و موجب خیس شدن پاها نشود. گاهی در کفش های ضد آب، ممکن است لایه های بیرونی خیس شوند، ولی مقاومت لایه های درونی در برابر رطوبت مانع از نفوذ آب به داخل کفش و خیس شدن پا می شود. کفش های ضد آب، محافظ پاهای افراد در زمستان و در برابر آب و باران و برف می‌باشد.

کفش ایمنی ضد آب چیست؟

کفش ایمنی ضد آب

انواع کفش ایمنی ضد آب

کفش ایمنی ضد آب انواع مختلفی دارند و از این رو به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که شامل کفش های شنا و کفش های کوه نوردی و پیاده روی و دریانوردی و کفش گلف می باشد.

 • کفش های ضد آب شنا که از مواد لاستیکی و یا پلاستیکی تهیه می شوند و حالت یکپارچه دارند و برای راه رفتن در کناره های استخر یا رودخانه ها به کار برده می شوند.
 • کفش های پیاده روی زنانه در طرح های مخصوص زنانه می باشند علاوه بر این که ضد آب می‌باشند بالشتک هایی در داخل خود دارند که فشار را بر روی کف پا کاهش می دهند.
 • یک نوع دیگر از کفش های ضد آب برای زنان که برای دویدن طراحی شده اند. بسیار سبک هستند و دارای بالشتک های در قسمت پاشنه و کف هستند که شبیه به بالشتک های کفش های پیاده روی هستند. زیرا هنگام دویدن فشار زیادی به بدن وارد می شود.
 • هم چنین، کفش های کوهنوردی زنانه ضد آب نیز وجود دارند. اما با استفاده از این کفش ها برای حمل وزنه های سنگین راحت نیست و کارایی کمتری دارند. این کفش ها از جنس کورتکس ساخته شده اند. و لایه داخلی آنها جاذب عرق است و از عبور آب جلوگیری می کند.
 • کفش‌های ایمنی ضد آب می‌توانند از رویه معمولی و زیره‌ی ضد آب تشکیل شوند یا هر دو رویه و زیره آن‌ها ضد آب باشد. برخی از این کفش‌ها دارای قابلیت تعریق هستند و به طور معمول گران‌تر از سایر کفش‌های ضد آب هستند. قابلیت تنفس کفش‌های ضد آب کمتر است و به همین دلیل می‌توان از کفش‌هایی که فقط زیره ضد آب دارند در فصل گرما استفاده کرد. همچنین می‌توان از آنها برای ورزش و فعالیت‌های در هوای گرم استفاده کرد. اما کفش‌هایی با رویه و زیره ضد آب برای هوای بارانی مناسب هستند.

چرا باید از کفش ایمنی استفاده کنیم؟

آسیب های پا می‌تواند ناتوان کننده باشد. و باعث از دست دادن شغل یا عدم توانایی انجام کارهای سخت شود. استفاده از کفش های ایمنی کار یا چکمه ها می‌توانند به جلوگیری از بسیاری از آسیب های پا کمک کنند. در ادامه به چند مورد از مهم ترین دلایل استفاده از کفش های ایمنی اشاره شده است که مطالعه آن به همه افراد توصیه می‌شود.

 • حفاظت از افتادن و پرت شدن اشیا

وقتی کارگران اشیا و ابزار سنگین را حمل می‌کنند یا در محیط های پویا که افراد زیاد، ماشین آلات و مانند آن در آن جا هستند همزمان کار می‌کنند، سقوط و پرت شدن اشیا، از خطرات رایج است. کفش کار مانند چکمه های فولادی آسیب های خرد کردن پا و کوبیدگی را از بین برده یا تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

کفش ایمنی ضد آب چیست؟

کفش ایمنی ضد آب

 • حفاظت از سوراخ شدن

کارگرانی را تصور کنید که در یک کارگاه ساختمانی مشغول به کار اند یا زمینی که به هر دلیلی در مسیر آن اشیای تیزی مانند میخ یا شیشه وجود دارد. قطعا یک کفش نرم معمولی به اندازه کافی مقاوم نیست و نمی تواند از نفود این اشیا جلوگیری کند اما کفش های ایمنی این قابلیت را دارند.

 • حفاظت از خطرات برش

حفاظت ار خطرات یکی دیگر از دلایل استفاده از کفش ایمنی است. ماشین آلات تیز یا دارای اجزای متحرک و جداشونده می‌توانند خطرناک باشند. برای مثال کارگران صنایع چوب در معرض خطرات ناشی از اره برقی هستند. اگر یک اره برقی با پای کسی برخورد کند، می‌تواند نتایج فاجعه باری به دنبال داشته باشد. به این منظور چکمه های ساخته شده است که در برابر بریدگی و قطع شدن مقاوم اند.

 • محافظت از آب و هوای بد

همه ما می‌دانیم که آب و هوای سرد می‌تواند به وقوع جراحاتی مانند یخ زدگی و هیپوترمی (کاهش دمای مرکزی بدن) بیانجامد. بنابراین نباید این خطرات را در محیط کار نادیده بگیریم. افراد و کارکنانی که در فصل زمستان و در محیط های مرطوب یا یخ زده فعالیت می‌کنند در معرض خطر قرار دارند. علاوه بر این، سرما می‌تواند برخی از آسیب‌های کمتر شناخته شده در محیط کار را تشدید کند. به عنوان مثال، سندرم رینود، یک بیماری است که به دلیل کاهش جریان خون، باعث تغییر رنگ انگشتان به سفید یا آبی می‌شود که در بعضی موارد ممکن است مشکلات جدی را به همراه داشته باشد.

بنابراین گرم نگه داشتن پاها در کنار سایر اقدامات برای گرم نگه داشتن بدن، مهم است. همه کفش ها، ضد آب و یا عایق نیستند تا از پاهایمان در برابر سرما، باران و برف حفاظت کنند. بنابراین مطمئن شوید کفشی که انتخاب می‌کنید از مواد مناسبی ساخته شده باشد. و کفش ایمنی ضد آب باشد.

کفش ایمنی ضد آب فقط برای باران نیست

احتمالاً در یک روز کاری معمولی، در یک نقطه‌ای از باران گرفتار خواهید شد. وقتی باران شدید می‌بارد، معمولاً به خانه برمی‌گردید و جوراب‌های خیس خود را تعویض می‌کنید تا پاهای چروکیده‌ای را ببینید. کفش‌های ایمنی ضد آب یا چکمه‌های کاری مقاوم در برابر آب می‌توانند در جلوگیری از این نوع موقعیت‌ها بسیار مهم باشند. آن ها پاهای شما را خشک و زیبا نگه می‌دارند. و هم چنین بسیار راحت می باشند.

یک محیط کاری معمولی برای چکمه های کاری در تماس با مایعات تنها به باران معمولی محدود نمی شود. تماس با آب ذوب، برف، بخار، مخلوط آب با اسیدها، عوامل شیمیایی، روغن، صابون یا مایعات آلی ممکن است رخ دهد.

کفش ایمنی ضد آب چیست؟

کفش ایمنی ضد آب

کفش‌های ایمنی ضد آب بالاترین سطح حفاظت در برابر مایعات را فراهم می‌کنند. چکمه‌های ضد آب، آب را بیرون نگه می‌دارند و از نشتی جلوگیری می‌کنند، در نتیجه پاهای شما را در محیط‌های مختلف خشک نگه می‌دارند. الزامات چکمه‌های کاری مقاوم در برابر آب یا ضد آب، بسته به کاربردها متفاوت است. به عنوان مثال، درجه مقاومت در برابر آب برای یک کفش ایمنی روزمره با آنچه برای یک چکمه نظامی که به طور کلی کاملاً ضد آب است، ممکن است متفاوت باشد.

بیشتر کفش ایمنی ضد آب در محیط های کاری که در معرض آب بیشتری هستند استفاده می شود. به عنوان مثال، محیط کار در نزدیکی جنگل و دریاچه. برخی از مناطق با بارندگی زیاد نیز تقاضای زیادی برای چکمه های ایمنی ضد آب دارند. البته چکمه های کار مقاوم در برابر آب تنها ضد آب نیستند. هم چنین می تواند همزمان عملکردهای دیگری مانند ضد الکتریسیته ساکن، عایق کاری و غیره داشته باشد.

خرید کفش های ایمنی از سایت فروشگاهی payarashoe.com

استانداردها

کل گواهینامه استاندارد کفش ایمنی اتحادیه اروپا به سه دسته تقسیم می شود:

 • (EN20345) قسمت پنجه می تواند 200 ژول ضربه را تحمل کند و فشاری که کمتر از 15000 نیوتن نیست را تحمل کند.
 • (EN20346) پنجه کفش می تواند 100 ژول ضربه را تحمل کند و می تواند فشار حداقل 10000 نیوتن را تحمل کند.
 • (EN20347) کفش بدون سایر عملکردهای محافظ پنجه فولادی.

برخی از کلاس های پایه کفش ایمنی وجود دارد، به نام درجه SB. کفش ایمنی درجه SBP، درجه S1، درجه S1P، درجه S2، درجه S3. کفش ایمنی درجه S3 بالاترین استاندارد و رایج ترین کفش ایمنی است. عملکرد کفش ایمنی S3 ضد ضربه، ضد سوراخ، ضد روغن، ضد آب، ضد الکتریسیته ساکن و غیره است.

نکاتی برای انتخاب کفش ایمنی ضد آب

برای انتخاب کفش ایمنی ضدآب، باید به محیط کار و میزان بارندگی توجه کنیم. اگر سطح آب عمیق است، توصیه می‌شود چکمه‌های بارانی ضدآب را انتخاب کنید. اما اگر فقط محیط کاری با آب راکد و آب زیاد وجود دارد، پیشنهاد می‌کنم کفش ایمنی ضدآب اولیه را انتخاب کنید. البته اگر به مد و راحتی نیز توجه می‌کنید، می‌توانید چکمه‌های ایمنی ضدآب با رده بالا را انتخاب کنید. همچنین، با توجه به بودجه خودتان نیز انتخاب کنید، زیرا برخی از کفش‌های ایمنی رده بالا قیمت بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *