اخبار و مقالات

کفش ایمنی مناسب برای محیط های کاری مختلف

کفش-ایمنی-مناسب-برای-محیط-های-کاری-مختلف

پاها از اندام های حیاتی بدن می باشند که نقش عمده ای در سلامت بدن دارند . محافظت از این اندام اصلی در محیط های کاری برای هر کارگر از اولویت بالایی بر خوردار می باشد. بنابراین انتخاب کفش ایمنی مناسب برای محیط های کاری مختلف با شغل افراد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. استفاده از لوازم کار از قبیل عینک ایمنی یا گوشی حفاظتی و لباس کار و … برای محافظت از اندام ها در شرایط کاری مختلف بسیار موثر می باشد و به کار بردن کفش ایمنی مناسب نیز به همان اندازه در حفاظت از اندام های بدن به خصوص پا و انگشتان پا نقش دارد.

در محیط های کاری مختلف خطرات احتمالی متفاوتی برای پا ها وجود دارد. پیشگیری از حوادث با استفاده از مهندسی  آموزش و کنترل های مدیریتی بهترین راه برای محافظت از کارکنان در محیط های کاری پر خطر می باشد. در صورتی که این کنترل ها یا محافظت ها امکان پذیر نباشند ،لازم است تا از تجهیزات حفاظت شخصی به خصوص کفش های  ایمنی مناسب در این محیط ها استفاده شود.

چگونه کفش ایمنی مناسب برای محیط های کاری مختلف خود را انتخاب کنیم ؟

انتخاب  کفش ایمنی باید به درستی صورت گیرد و با توجه خطرات موجود در محیط باشد . برای نمونه در صورتی که در محیطی که در معرض سقوط اشیا می باشد کار می کنید انتخاب یک پوتین درست نمی باشد و باید کفشی استفاده شود که دارای سر پنجه فولادی می باشد.  بنابرین لازم است تا اطلاعاتی در مورد این که چه نوع کفشی برای شما مناسب می باشد، داشته باشید تا انتخاب شما با اطمینان خاطر انجام شود و در این صورت هست که رضایت خاطر را کسب خواهید کرد .

مشخصات استاندارد مورد نیاز برای کفش ایمنی  و محافظت از پا، در استاندارد  ASTM F2413  بیان شده است. در این استاندارد حداقل شرایط لازم برای طراحی، عملکرد، آزمایش و طبقه بندی کفش های ایمنی پوشش داده شده است . مطابق با استاندارد بیان شده ، کفش های ایمنی باید در برابر ضربه و فشار مقاومت لازم را داشته باشند . همچنین باید الزامات اضافی از قبیل حفاظت روی پا ، محافظت در برابر رسانایی برق، محافظت در برابر افت استاتیک، محافظت در برابر نفوذ اشیاء و … بررسی شود .

در اینجا سعی کردیم تا به شایع ترین اتفاقاتی که در محیط های کاری احتمال وقوع آن ها وجود دارد و نیاز است تا از پاها در این شرایط حفاظت شود اشاره کنیم .   بنابراین با مطالعه ی این مطلب می توانید تا حدودی  انتخاب درست و متناسب با شرایط کاری داشته باشید .

  • کفش ایمنی مناسب خطرات برق

در محیط های کاری که نیاز به کار با برق می باشد افراد ممکن است با مدار ها و ولتاژهای بالا سر و کار داشته باشند و در نتیجه نیاز دارند که ایمنی لازم برای محافظت از خود در برابر خطرات الکتریکی را رعایت نمایند. کفش های ایمنی عایق برق قسمتی از لوازم حفاظت فردی در این محیط ها می باشند . این کفش ها دارای زیره و پاشنه ی غیر رسانا هستند و مقاوم در برابر ضربه می باشند . استفاده از این کفش ها در محیط های کاری موجب می شود تا از اتصال الکتریکی جلوگیری شود و در نهایت خطر برق گرفتگی را کاهش می دهد .

  • کفش ایمنی مناسب مواد منفجره

کار در محیط هایی که با مواد منفجره یا مواد واکنش پذیر و قابل اشتعال سر و کار دارد، نیاز به حفاظت بسیار زیادی دارد و در مورد محافظت از پاها به احتمال زیاد نیاز به استفاده از کفش های ایمنی عایق برق خواهد بود . برای جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن ، کفش کار،  با هدایت الکتریکی بسیار کمک می کند.

در صورتی که کفش یا لباس مناسب در این محیط ها به کار برده نشود ایجاد الکتریسیته ساکن در روی بدن افراد می تواند به راحتی جرقه ای ایجاد کرده و منجر به آتش سوزی یا انفجار شود . در این نوع محیط ها پوشیدن جوراب های ابریشمی ، نایلونی و پشمی به دلیل ایجاد الکتریسیته ساکن همراه با خطر می باشد .

  • کفش ایمنی مناسب اشیاء در حال سقوط

استفاده از پوتین های ایمنی با سر پنجه در محیط هایی که در معرض خطر ریزش اجسام می باشد گزینه مناسبی می باشد . کفش های ایمنی دارای سر پنجه های فولادی در ناحیه ی انگشتان پا مانع از قطع انگشتان پا در هنگام سقوط اشیاء می شوند .

  • کفش ایمنی مناسب اشیا ء تیز و برنده

در محیط های کاری امکان دارد اشیاء تیز و برنده زیادی باشد که خطر بسیار جدی برای کارکنان ایجاد کنند. در صورتی که در این محیط ها کفش مناسبی استفاده نشود میخ ها و پیچ ها می توانند زیره ی کفش ها را سوراخ کرده و آسیب جدی به پاها وارد نمایند . بنابراین باید از کفش های ایمنی مناسب که شامل یک صفحه ی فولادی در قسمت میانی زیره می باشد ، استفاده کرد .

  • کفش ایمنی مناسب ماشین آلات سنگین

برای محیط های کاری که با مواد سنگین و ماشین آلات سنگین و شرایط خطرناک همراه می باشد کفش های مناسبی طراحی شده است که متاتارس نامیده می شوند و موجب محافظت قسمت بالای پاها می شوند . بنابراین در صورتی که در محیط هایی کار می کنید که با ماشین آلات یا بارهای سنگین سر و کار دارید ، استفاده از پوتین های متاتارس گزینه مناسبی می باشد .

  • کفش ایمنی مناسب سرما

در شرایط کاری سرد علاوه بر پوشیدن لباس گرم ، پوشیدن کفش ایمنی نیز برای محافظت از سرما ضروری می باشد . پاها در صورتی که در محیط سرما به درستی عایق نشوند در معرض سرما خوردگی و خطرات مربوط به سرما قرار می گیرند .  پوتین های حرارتی مناسب برای محیط های کاری سرد ، مناسب افرادی می باشد که در معرض سرما قرار دارند .

برای مطالعه مطالب مفید در مورد ویژگی کفش ایمنی استاندارد کلیک نمایید.

  • کفش ایمنی مناسب رطوبت

کار در محیط های مرطوب موجب خیس شدن پاها می باشد و عواقبی از قبیل سرما خوردگی و … در پی خواهد داشت. برای کار در چنین محیطی از پوتین های چرمی مقاوم در برابر شرایط مرطوب که موجب خشک نگه داشتن پاها و همچنین محافظت از آن ها در برابر سرما می شود استفاده می شود. کفش هایی که با چرم ضد آب درست می شوند در برابر پوسیدگی و رشد قارچ نیز مقاوم می باشند  .

  • کفش ایمنی مناسب سطوح لغزنده

انواعی از کفش های ایمنی وجود دارند که به دلیل مقاومت در برابر لغزش در صنایع مختلفی از قبیل بهداشت و درمان،  صنایع غذایی، صنعت فلز، خودرو سازی و کارخانه ها و … به کار برده می شود. این نوع کفش ها دارای زیره ای می باشند که موجب کاهش صافی و افزایش اصطحکاک می شوند و در نتیجه از ایجاد حادثه جلوگیری می نمایند .

  • کفش ایمنی مناسب شعله و فلزات مذاب

برای کار در شرایط سخت از قبیل محیط هایی که با فلزات مذاب سر و کار دارند از قبیل جوشکاری و ریخته گری و حفاری و … کفش های مناسب با آن طراحی می شود. کفش های مناسب برای کار با مواد مذاب عایق مناسبی در برابر گرمای شدید می باشند و از ورود فلزات داغ و سنگریزه به داخل درزهای کفش ها جلوگیری می کنند . بنابرین برای کار در این محیط ها استفاده از پوتین های ایمنی  با زیره پلاستیکی توصیه می شود .

توصیه متخصصین در مورد کفش کار

در هنگام خرید کفش ایمنی مناسب برای محیط های کاری مختلف لازم است چند نکته در نظر گرفته شود . باید از احساس امنیت و راحتی در ناحیه ی مچ پا مطمئن باشد و کفش ساق کوتاه و ساق بلند مناسب را انتخاب نمایید . از سفت و راحت بودن پاها در درون کفش ایمنی مطمئن باشد زیرا کفش شل و ول هر چقدر که ایمن باشد خود عامل خطر محسوب می شود .  بررسی و شناسایی محیط کار از قبیل رطوبت و حرارت ، وجود کابل سیم برق و … از نکات اصلی در خرید و انتخاب کفش ایمنی می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *