اخبار و مقالات

انتخاب جنس سرپنجه کفش ایمنی

انتخاب جنس سرپنجه کفش ایمنی

انتخاب جنس سرپنجه کفش ایمنی:

اولین تصمیمی که هنگام انتخاب کفش ایمنی اتخاذ می کنید، این است که آیا سرپنجه کفش ها فولادی، کامپوزیتی یا آلیاژی باشد. سرپنـجه در کفش های ایمنی یک محافظ در بخش جلویی کفش است که از انگشتان در مقابل اشیایی که بر روی پا می افتند، محافظت می کند و مانع از له شدن آن ها می شود. سرپنجه با صفحه ضدمیخ که در زیره کفش های ایمنی قرار می گیرند جفت می شود و کفش در مقابل نفوذ اشیا تیز مقاوم می شود.

هر نوع سرپنجه محافظت و قابلیت ایمنی را برای شرایط مختص خودش ارائه می دهد و استفاده از هر جنس ماده در سرپنـجه دارای معایب و مزایایی است. در اینجا برخی از تفاوت های اساسی بین هر نوع سرپنـجه برای صنایع مختلف و تمایزات آن ها توضیح داده شده است.

سرپنجه کامپوزیتی:

اخیرا کفش های ایمنی کامپوزیتی به دلیل طراحی سبک و راحتی در میان کارگران محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. طبق استاندارد CSA، سرپـنجه های کامپوزیتی  الزامات ایمنی را برآورده می کنند. درحال حاضر در گروه سرپنـجه های کامپوزیتی، سرپنـجه های پلاستیکی و فایبرگلاس بعلت مقرون به صرفه بودن و سهولت در دسترسی، از مطلوبیت بیشتری برخوردارند.

سرپنجه کفش ایمنی

پوتین با سرپنجه کامپوزیت برای افرادی که در معرض ردیاب های فلزی و دروازه های امنیتی هستند (مانند کارگران فرودگاه یا پرسنل امنیتی) و همچنین  افراد در معرض خطر برق گرفتگی مناسب است.

  • نقاط قوت

-وزن کمتر که باعث می شود کفش کاری برای استفاده طولانی مدت راحت تر باشند.

-از ایجاد جرقه جلوگیری می کند و عایق برق است.

-عایق حرارتی

  • نقاط ضعف

-حجم بیشتر نسبت به سایر سـرپنجه ها

سرپنجه فولادی

با سابقه ای بیش از 100 سال، کفش های ایمنی با سرپـنجه فولاد به مدت چندین دهه استاندارد ایمنی کارگران در ساخت و ساز، کارخانجات تولیدی و حمل ونقل مواد بوده است. این گزینه با بهترین قیمت، محبوبترین گزینه برای محافظت از پا در مقابل حوادث است.

  • نقاط قوت

-قوی ترین محافظ از انگشتان پا نسبت به سایر گزینه ها

-سرپنجه کوچکتر از نمونه کامپزیتی است و باعث می شود حجم کفش کمتر باشد

-ارزان تر از سایر گزینه هاست

  • نقاط ضعف

-سنگین تر از سرپنـجه آلیاژی و کامپوزیتی است

-در زمستان و آب و هوای سرد، احساس سردی را به پا منتقل می کند

-احتمال پوسیدگی و زنگ زدن

-عایق برق نیست

مقایسه کفش ایمنی با  سرپنجه کامپوزیت با فولادی :

برای خرید کفش ایمنی افراد باید اطلاعات کاملی از مواد اولیه به کار رفته در کفش داشته باشند تا با توجه به نوع کار و راحتی خود بتوانند کفش ایمنی مناسب را تهیه کنند، بنابراین دانستن برخی علائم اختصاصی درباره کفش ایمنی کافی نیست. کفش ایمنی باید با توجه به محیطی که در آن فعالیت کارگران صورت می­گیرد، تهیه شود.

بین کفش­های ایمنی با سرپنجه فولادی و کامپوزیت تفاوت هایی هست که دانستن تفاوت بین این دو مورد باعث راحتی در انتخاب افراد می­شود.

هر دو سر پنجه فولادی و کامپوزیت از انگشت پای افراد محافظت می­کنند تا حادثه­ای رخ ندهد. هر دو دارای مقاومت ۲۰۰ ژول ضربه­پذیری هستند و از استاندارد اروپا پیروی می­کنند و هدف آن­ها یکسان است. اما این دو نوع سرپنجه دارای تفاوت­هایی نیز هستند.

تفاوت کفش ایمنی با سرپنـجه فولادی نسبت به سرپنجه کامپوزیت :

کفش­های ایمنی با سرپنجه کامپوزیت سبکتر از کفشهای ایمنی با سرپنجه فولادی هستند زیرا یک قطعه فلزی در قسمت انگشتان پا در کفش ایمنی فولادی قرار دارد که این قطعه فلزی وزن کفش را نسبت به کفشهای کامپوزیتی سنگین­تر میکند.

کفشهای ایمنی با سرپنجه کامپوزیت را می­توان در مکان­هایی که گیت حفاظتی دارند، مورد استفاده قرار داد. زیرا با پوشیدن کفش فولادی و عبور از گیت آژیر گیت فعال می­شود و کار مربوطه را دچار اختلال می­کند. برای مثال در فرودگاه­ها ممکن است این اتفاق برای کارکنان حمل بار اتفاق بیفتد. کفش­های سرپنجه کامپوزیتی این مشکل را ندارند.

کفش ­های سرپنجه کامپوزیتی را می­توان در صنعت برق استفاده کرد زیرا در این کفش-ها از فلز استفاده نشده و عایق الکتریکی هستند بنابراین بدون مشکل خاصی می­توانند در صنعت برق استفاده شوند و خطر برق گرفتگی را پایین بیاورند.

کفش­ های سرپـنجه کامپوزیتی را می­توان در محیط­های گرم استفاده کرد زیرا این کفش­ها عایق حرارت هستند و حرارت را به داخل کفش منتقل نمی­کنند. درحال که کفش­های فولادی حرارت را جذب و به داخل کفش منتقل می­کنند و باعث بروز مشکل می­شوند.

کفش­های سرپـنجه کامپوزیتی از ایجاد جرقه جلوگیری می­کنند. بنابراین درمحیط­هایی که امکان ایجاد جرقه وجود دارد و یا مواد آتشزا وجود دارد، استفاده از این کفش­ها مورد نیاز است.

با توجه به اینکه جنس سـرپنجه کفش­های کامپوزیتی از مواد پلیمر مهندسی شده است، کفش­های سرپـنجه کامپوزیت گران قیمت هستند که از معایب این کفش­هاست.

پیشنهاد ما:

انتخاب نهایی به بودجه، شغل و شرایط کار شما بستگی دارد. اغلب سرپنجه های کامپوزیت غیرفلزی برای محیط هایی که امکان برق گرفتگی وجود دارد استفاده می شود. هر چند برخی از کاربران محصولات کفش ایمنی برای سبکی و راحتی کفش های خود، خواهان استفاده از سرپنجه های پلاستیکی می باشند، ولی توصیه می شود به هنگام خرید، نکات و موارد مربوطه به محیط کاری خود را در نظر بگیرید. انواع سـرپنجه های استفاده شده در شرکت پای ارا، سرپنجه فولادی و سرپنجه کامپوزیت که منطبق با استانداردهای تعریف شده از سوی سازمان استاندارد جهانی می باشد. انتخاب و خرید کفش ایمنی مناسب با محیط و شرایط کار از مهمترین اصول ایمنی و سلامت است که متاسفانه گاهاً به فراموشی سپرده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *