اخبار و مقالات

کفش ورزشی

کفش ورزشی

کفش ورزشی

کفش ورزشی کفش‌ هایی هستند که برای فعالیت‌ های ورزشی و تمرینات فیزیکی طراحی و ساخته می‌ شوند. این نوع کفش‌ ها به منظور ارائه راحتی و کارایی برای ورزش کاران و علاقه مندان به فعالیت‌ های ورزشی توسعه یافته‌ اند. این کفش‌ ها از سیستم‌ های پشتیبانی و فناوری‌ های جذب شوک مانند فوم، ژل یا هوا بند استفاده می‌ کنند.

این ویژگی‌ ها به پا و مفاصل فشار کمتری وارد می‌کنند و از آسیب رسیدن به استخوان‌ ها و بافت‌ های نرم جلوگیری می‌ کنند. کفش‌ های ورزشی با استفاده از مواد مقاوم و فناوری‌ های تقویت قابلیت استحکام و پایداری بیشتری در هنگام انجام فعالیت‌ های ورزشی فراهم می‌ کنند. این ویژگی مهم برای جلوگیری از افتادن و آسیب دیدن از اشتباهات حرکتی است.

ویژگی های کفش ورزشی

توجه داشته باشید که نیاز های ویژه ورزشکاران مختلف ممکن است با توجه به نوع ورزش و شرایط فیزیکی فعالیت‌ ها متفاوت باشد. بنابراین، انتخاب کفش ورزشی مناسب برای هر فرد باید با توجه به نیاز های شخصی و استفاده مورد نظر صورت گیرد. ویژگی‌ های کفش ورزشی مناسب عبارت اند از:

 • راحتی

یک کفش ورزشی باید بسیار راحت و آسان برای پوشیدن باشد. بخش داخلی کفش باید نرم و پر قدرت باشد و به پا اجازه دهد تا به طور طبیعی حرکت کند. هم چنین، باید فشار ناخواسته روی پاها را کاهش دهد و از ایجاد نقاط فشاری ناخواسته جلوگیری کند.

کفش ورزشی چیست؟

کفش ورزشی

 • پشتیبانی

یک کفش ورزشی مناسب باید پشتیبانی کافی به پا و مچ پا ارائه دهد. این پشتیبانی می‌ تواند از طریق ساختار قوی کفش و استفاده از فناوری‌ های پشتیبانی مانند پشتیبان‌ های کف و قوس پا انجام شود. پشتیبانی صحیح می‌ تواند به پا ها کمک کند تا در طول فعالیت‌ های ورزشی استحکام و پایداری را حفظ کنند و از آسیب دیدن و مصدومیت جلوگیری کنند.

 • جذب شوک

کفش ورزشی باید قابلیت جذب شوک را داشته باشد. در حین فعالیت‌ های ورزشی، پاها ممکن است با ضربه و فشار مواجه شوند. یک کفش با سیستم جذب شوک مناسب می‌ تواند این ضربه‌ ها را جذب کند و به پاها کمک کند تا از آسیب جلوگیری کنند.

 • انعطاف‌پذیری

کفش ورزشی باید انعطاف‌ پذیری کافی را در مناطق مختلف پا داشته باشد تا حرکت طبیعی پا ها را تسهیل کند. انعطاف‌ پذیری مناسب می‌ تواند به پا ها اجازه دهد به طور طبیعی حرکت کنند و از محدودیت و محدودیت در حرکت جلوگیری کنند.

 • دوام و مقاومت

کفش ورزشی باید دوام و مقاومت بالایی داشته باشد تا بتواند مقاومت در برابر فشار، سایش و استفاده مکرر را تحمل کند. مواد با کیفیت و ساختار محکم می‌ تواند دوام و مقاومت کفش را بهبود بخشد.

 • مناسب برای نوع ورزش

هر نوع ورزش نیاز های خاص خود را دارد و کفش ورزشی باید برای آن نوع ورزش مناسب باشد. به عنوان مثال، کفش برای راه‌ رفتن، بسکتبال، فوتبال، دو.

 • حداکثر پاشنه ۲.۵ سانتی متر

ارتفاع پاشنه کفش نباید بیش از ۲.۵ سانتی متر باشد. در غیر این صورت، پاشنه و مچ پا ناپایدارتر شده و در نتیجه مستعد رگ به رگ شدن و درد در قسمت جلوی پا می شوند.

کفش ورزشی چیست؟

کفش ورزشی

انواع کفش ورزشی

کفش ورزشی به طور کلی در بسیاری از رشته‌ ها و انواع ورزش‌ ها استفاده می‌ شود. در زیر، تعدادی از انواع رایج کفش ورزشی را ذکر می‌ کنم:

کفش های بالشتک دار یا اصطلاحا خنثی (cushioned or neutral shoes)

کفش‌ های دارای بالشتک (Cushioned Shoes) برای گروهی از دوندگان طراحی شده‌اند که قوس پایشان بالا بوده و کف پا بدون انعطاف است. در قسمت میانی این کفش‌ ها، از یک فوم نرم و یک نواخت ساخته شده است، که از مواد اتیلن وینیل استات (EVA) تشکیل شده است تا به کف پا پشتیبانی مناسبی ارائه دهد. EVA، یک ماده سنتتیک قابل شکل‌ دهی است که دارای چگالی متغیری است، به طوری که می‌ توان میزان اثر بالشتکی آن را تنظیم کرد و کمتر یا بیشتر کرد.

کفش های پایدار کننده (stability shoes)

کفش‌ های پایدار ساز برای افرادی طراحی شده‌ اند که قوس کف پای شان در هنگام دویدن فرسوده می‌ شود و نیازمند پایداری سبک تا متوسط هستند. این افراد به عنوان پروناتور شناخته می‌ شوند و باید در حین دویدن حالت قوس کف پای خود را حفظ کنند. در کفش‌ های پایدار ساز، در ناحیه قوس کف پا و گاهاً پاشنه، دو تا سه لایه پلی‌ یورتان (PU) خاکستری وجود دارد که هر یک دانسیته متفاوتی دارند تا برای کف پای صاف، حمایت بیشتری فراهم کنند.

خرید کفش های ایمنی از سایت فروشگاهی کفش پای آرا

استفاده از پلی‌ یورتان در این کفش‌ها باعث سنگین‌ تر شدن آن ها نسبت به کفش‌ هایی می‌ شود که تنها از EVA استفاده می‌ کنند. تولید کنندگان ممکن است از اجزای دیگری نیز در تولید این نوع کفش‌ ها استفاده کنند تا پایداری را افزایش دهند.

کفش های کنترل حرکت (motion control)

کفش‌ های کنترل حرکت برای افرادی طراحی شده‌اند که مشکل صافی کف پای شدیدی دارند. این کفش‌ ها می‌ توانند بیشترین میزان پایداری را ارائه دهند و برای افرادی با کف پای صاف یا افرادی که اضافه وزن دارند، مناسب هستند. کفش‌ های کنترل حرکت دارای پایدار کننده‌ های بیشتری در لبه داخلی پاشنه هستند تا بیشترین کنترل را فراهم کنند.

بخش بیرونی کفش‌ ها از لاستیک کربن یا لاستیک دمیده شده (تزریق هوا شده) تولید می‌ شود. کفی لاستیک کربنی از مواد سنگین‌ تر ساخته می‌ شود و به دلیل سختی بیشتر، دوام بیشتری را به کفش‌ ها می‌ بخشد. اما لاستیک دمیده شده انعطاف پذیر تر و سبک‌ تر است و به جای پایداری، خاصیت بالشتکی بیشتری را فراهم می‌ کند.

کفش ورزشی چیست؟

کفش ورزشی

کاربرد کفش های ورزشی

کفش‌ های ورزشی در ورزش‌ های زیر و مکان‌ های مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند:

 • دویدن و ماراتن
 • فوتبال
 • بسکتبال
 • تنیس
 • والیبال
 • بدمینتون
 • گلف
 • پینتبال
 • پیاده‌ روی
 • تنیس روی میز
 • اسکیت‌ بورد و اسکیت
 • شنا
 • کوه نوردی و صعودهای کوهستانی
 • بوکس و مبارزه‌ های رزمی
 • ورزش‌ های دوچرخه‌ سواری
 • ورزش‌ های آبی از جمله اسکوبا و شنا
 • ورزش‌ های وزنه‌ب رداری و پرورش اندام
 • ورزش‌ های هوازی و فیتنس

هم چنین، کفش‌ های ورزشی در سالن‌ های ورزشی، میدان‌ ها، استخر ها، پارک‌ ها و محیط‌ های خارجی و داخلی دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

تشخیص نوع پا

برای تشخیص صافی کف پا (پروناتور) یا قوس زیاد کف پا (سوپیناتور)، بهترین روش معاینه توسط یک متخصص است. اما اگر می‌ خواهید خودتان این موضوع را تشخیص دهید، می‌ توانید رد پای خود را پس از خروج از استخر یا حمام بررسی کنید. اگر رد پای شما پهن و تخت است، به این معنی است که قوس پای شما کم است (پروناتور)، اما اگر ناحیه میانی رد پا خالی است، به این معنی است که کف پای شما قوس دارد (سوپیناتور).

با در نظر گرفتن این که فهمیدن پای شما در کدام دسته قرار می‌ گیرد، مرحله اول در تشخیص کفش مناسب است، باید بدانید که صافی یا قوس کف پا ممکن است در حین دویدن تغییر کند. بنابراین، منصوب است با بررسی دقیق و تجزیه و تحلیل مشخص کند که پای شما در حین دویدن در چه وضعیتی قرار می‌ گیرد.

یک فرد متخصص در زمینه کفش‌ های دو تخصص، قالب پای شما را به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و در نهایت بهترین نوع کفش ورزشی را به شما معرفی خواهد کرد.
کفش‌ های دو باید به صورت دوره‌ای تعویض شوند. استفاده از EVA در این کفش‌ ها معمولاً پس از حدود ۱۹۰ کیلومتر دویدن منجر به آسیب‌ های ساختاری می‌ شود. با رسیدن به ۸۰۰ کیلومتر، کفش ورزشی تقریباً ۴۵ درصد از قدرت جذب شوک و فشار را از دست می‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *